Jak przygotować samochód na zimę

Zima dokucza nam na różne sposoby. Marzniemy w drodze do pracy, ślizgamy się na chodnikach, narzekamy na krótki dzień itd. Jeszcze bardziej cierpią nasze samochody, szczególnie jeśli parkujemy “pod chmurką”.

Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób warto przygotować samochód na zimę, żeby uniknąć przykrych niespodzianek.

Opony zimowe
Od ładnych kilku lat zmiana opon na zimowe stała się standardem i nikogo już nie dziwi. Opony zimowe mają dostosowaną do warunków zimowych charakterystykę – przede wszystkim mieszankę gumy i kształt bieżnika. Przy wyborze warto pamiętać, że różne opony zimowe różnie zachowują się na suchym i mokrym asfalcie oraz na śniegu. Wybierzmy taki model, którzy najbardziej będzie odpowiadał naszym warunkom jazdy.
Sprawdź, gdzie kupić opony zimowe >>>

Łańcuchy na koła
Opony oponami, ale w pewne miejsca po prostu nie wjedziemy bez łańcuchów. Warto je mieć szczególnie w czasie wypadów w tereny niepewne pogodowo – np. w góry. Przy odrobinie praktyki założenie łańcuchów trwa kilka minut. Poprawa komfortu jazdy i bezpieczeństwa – bezcenne!
Oferty na łańcuchy >>>

Łopata samochodowa do śniegu
Jeśli jeździmy w miejscach, gdzie rzadko się odśnieża, dla świętego spokoju lepiej zaopatrzyć się w składaną samochodową łopatę do śniegu. Kosztuje kilkadziesiąt złotych, potrafi uratować z opresji.
Samochodowe łopaty do śniegu >>>

Akumulator
Nie ma nic bardziej frustrującego, niż samochód, który nie chce zapalić w ciemny zimowy poranek. Najczęsciej winny jest akumulator, słabo radzący sobie z ujemnymi temperaturami. Czy można temu jakoś zaradzić? Metoda jest prosta – wymiana akumulatora. Czy da się przewidzieć, kiedy akumulator zbliża się do końca swojego żywota? Często widać to po sposobie zapalania samochodu (wydłużony czas zapłonu), czasem akumulator umiera po cichu i zaskakująco. Czy da się jakoś doraźnie zaradzić problemowi, bez wymiany? Można próbować ładować akumulator w domu, jak za starych dobrych czasów – pytanie tylko czy warto…
Sprawdź ceny akumulatorów >>>

Płyn do spryskiwaczy
Zimowy płyn do spryskiwaczy to sprawa oczywista. Przyznają to szczególnie ci, którzy zapomnieli go wlać i letni płyn zamarzł im w zbiorniczku. Pamiętajmy o zakupie płynu, najlepiej w supermarkecie lub sklepie motoryzacyjnym. Na stacji benzynowej zwykle zapłacimy drożej.
Oferty promocyjne na płyn do spryskiwacza >>>

Wycieraczki
W okresie jesienno-zimowym znacznie bardziej intensywnie korzystamy z wycieraczek. Od nich w znacznej mierze zależy widoczność, a więc i bezpieczeństwo. Niektórzy zimą używają starych wycieraczek i bez oporów szorują nimi po lodzie. Inni specjalnie kupują na zimę nowe pióra do wycieraczek, żeby zapewnić sobie bardziej komfortową jazdę zimą. Wydaje się, że druga szkoła jest bardziej przekonująca.
W zimowe poranki często widzimy zaparkowane auta z wycieraczkami postawionymi “na storc”. Czy to dobry sposób na walkę z przymarzającą do szyby gumą? Raczej nie. Specjaliści twierdzą, że w ten sposób możemy po pewnym czasie stracić “naciąg” wycieraczki – tzn. nie będzie ona odpowiednio mocno przylegała do szyby. Znacznie lepiej jest po prostu podłożyć kawałek tektury między szybę a wycieraczkę.
Wycieraczki samochodowe – porównanie cen >>>

Skrobaczka, szczotka itd.
Skrobanie i odśnieżanie samochodu to obowiązek przykry i niewdzięczny. Dobry sprzęt to podstawa, jeśli nie chcemy sobie odmrozić rąk. Pamiętajmy, żeby używać zawsze gumowych końcówek do skrobania szyb – inaczej możemy je porysować. Sprawdzajmy też, czy szczotki nie mają nigdzie ostrych zakończeń – szkoda byłoby podsumować zimę kilkma solidnymi rysami na lakierze…
Skrobaczki do szyb przez Internet >>>

Akcesoria przeciwko zamarzaniu
Producenci akcesoriów samochodowych zachwalają różnego rodzaju preparaty przeciwdziałające zamarzaniu zamków i innych elementów. Wprawdzie dzisiejsze samochody nie są już tak podatne na przymarzanie, jak np. wytwory polskiej myśli motoryzacyjnej typu Fiat 126p czy Polonez, ale może dla świętego spokoju warto wozić ze sobą choćby jeden mały pojemnik z odmrażaczem?
Akcesoria przeciwko zamarzaniu >>>

Przegląd techniczny
Pamiętajmy też o przeglądach technicznych, uzupełnianiu płynów, wymianie filtrów i świec zawsze wtedy, kiedy jest to konieczne. Zima to prawdziwe wyzwanie dla naszych aut – warto upewnić się, że jesteśmy na nią odpowiednio przygotowani. Po zimie lepiej dokładnie sprawdzić, czy nie pozostawiła ona po sobie przykrych niespodzianek (np. korozji).