Praca przy odśnieżaniu

Odśnieżanie, szczególnie ręczne to ciężka praca w trudnych warunkach. Mimo to wiele osób szuka w niej sposobu na sezonowy zarobek. To dobry pomysł, chociaż o pracę przy odśnieżaniu wcale nie jest tak łatwo.

W powszechnym rozumieniu praca przy odśnieżaniu to klasyczna dorywcza praca sezonowa. Niby wszystko się zgadza – śnieg pada przecież zwykle tylko zimą. Wydawałoby się, że do odśnieżania potrzeba wówczas całej masy ochotników… nie do końca. Dlaczego? Po pierwsze, większość firm odśnieżających poza sezonem zajmuje się czymś innym, np. konserwacją zieleni. Ludzie, którzy przez resztę roku koszą trawę i przycinają drzewa, zimą zajmują się odgarnianiem śniegu. Stąd, przy odśnieżaniu wcale nie tworzy się tylu miejsc pracy, ile mogłoby się wydawać.

Po drugie, zimą średnie bezrobocie zawsze rośnie, ponieważ spada liczba miejsc pracy przy sezonowych zajęciach letnich (rolnictwo, budownictwo, turystyka). O angaż zatem trudniej, a stawki nie powalają. Widać to szczególnie po ofertach urzędów pracy.

Czy zatem warto szukać pracy przy odśnieżaniu? Jeśli naprawdę nam zależy, to tak. Najlepiej spróbować w specjalistycznej firmie – a nuż szuka pracowników… drugą, chyba nawet lepszą opcją jest poszukanie wśród znajomych i sąsiadów – za parę złotych wiele osób chętnie zrzuci ze swoich barków obowiązek odśnieżania własnej posesji, chodnika, czy parkingu (np. przed sklepem).