Podgrzewana murawa

Powolny rozwój polskiej piłki nożnej sprawił, że dopiero od kilku lat standardem w najwyższej klasie rozgrywkowej są podgrzewane płyty boisk. Wcześniej piłkarze ryzykowali zdrowiem na skutych lodem boiskach (twardych jak beton).

Przy okazji instalacji pierwszych podgrzewanych boisk pojawiło się w mediach sporo plotek i nieścisłości. Największą z nich polega na nieporozumieniu związanym z celem funkcjonowania podgrzewanej murawy.

Otóż, instalacja podgrzewająca płytę boiska nie ma na celu roztopienia śniegu, lodu itd. Nie eliminuje zatem konieczności odśnieżania murawy. Dopiero przy odśnieżonej usuniętym śniegu włączenie ogrzewania ma sens – utrzymuje trawę przy życiu oraz zapewnia odpowiednie parametry boisku – jest ono wystarczajaco miękkie i sprężyste dla piłkarzy.

Koszt instalacji i utrzymania podgrzewanej murawy jest niemały – oprócz inwestycji początkowej (dochodzącej do kilkuset tysięcy złotych) musimy liczyć się z niemałymi rachunkami za prąd oraz z kosztownymi przeglądami technicznymi.