Ile kosztuje odśnieżanie – cennik

Odśnieżanie co roku pochłania niewyobrażalne kwoty. W zależności od sezonu notuje się wprawdzie duże wahania długości okresu odśnieżania, a co za tym idzie cen, ale i tak kwoty wydawane na usuwanie śniegu liczymy w skali kraju w setkach milionów złotych.

Odśnieżanie miast
W zeszłym sezonie (2010-2011), przy długiej, zimnej i śnieżnej zimie wydatki na odśnieżanie solidnie nadwyrężyły budżety polskich miast. Warszawa, która przeznaczyła na ten cel w budżecie około 100 mln złotych, musiała ostro się gimnastykować, żeby zmieścić się w założonej kwocie. W połowie zimy prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wysunęła nawet propozycję, żeby drogi w warszawie sypać żwirem, a nie solą… pomysł na szczęściej umarł śmiercią naturalną.

Koszty odśnieżania miast trudne są do ujęcia w prostym cenniku. Miasto zwykle ogłasza przetarg, w którym określa zakres usług odśnieżania (sposób, liczbę akcji w sezonie itd.). Firmy odśnieżające do pewnego stopnia mogą też zabezpieczyć się na wypadek bezśnieżnej i ciepłej zimy – zwykle otrzymują określone wynagrodzenia za pozostawanie w stanie gotowości.

Odśnieżanie posesji i terenów prywatnych
Przy odśnieżaniu chodników, osiedlowych alejek, posesji i innych terenów prywatnych zwykle stosuje się cennik oparty na godzinie pracy lub na powierzchni do odśnieżenia.

Firmy odśnieżające zwykle nie wzbraniają się przed podawaniem oficjalnego cennika i tłumaczą się (zresztą słusznie), koniecznością indywidualnego ustalania cen za odśnieżanie, w zależności od powierzchni i “trudności” terenu, a także odległości od bazy (koszty dojazdu) itd.

Cenniki oscylują zatem wokół stawek typu 1-3zł za metr kwadratowy terenu. Rozliczenie godzinowe to zwykle widełki w granicach 30-300zł, w zależności od zastosowanego sprzętu (od odśnieżania ręcznego po ciężki sprzęt) i dodatkowych usług (posypywanie solą itd.).

Wybierając konkretną ofertę cenową, warto zastanowić się, jakich środków potrzebujemy do odśnieżenia terenu. Wiele firm wprowadza nowinki technologiczne, które zwykle znacznie usprawniają cały proces odśnieżania. Dostosowanie sprzętu do potrzeb to absolutna podstawa. Odchylenia w każdą ze stron nie są wskazane – pamiętajmy, że nie warto porywać się z motyką na słońce (czyli odśnieżać ręczną łopatą kilkuhektarowego parkingu), ale wjazd cieżkim sprzętem na mały osiedlowy skwerek również nie wydaje się dobrym pomysłem.

Odśnieżanie dachów
W wielu przypadkach osoby odpowiedzialne za odśnieżanie w firmach, spółdzielniach mieszkaniowych, ale także właściciele domów jednorodzinnych, decydują się na zlecenie odśnieżania dachów specjalistycznym firmom. Nic dziwnego, taka praca nie należy do łatwych, a konsekwencje nieodśnieżania dachów mogą być dramatyczne.

Ile kosztuje odśnieżanie dachów? Znów trudno tutaj o jeden uniewersalny cennik. Zwykle ceny za odśnieżanie dachów płaskich zaczynają się od kwot rzędu 3zł za metr kwadratowy. Odśnieżanie dachu skośnego bywa zwykle około dwukrotnie droższe. Ostateczne ceny można tak naprawdę ustalić tylko po indywidualnych negocjacjach – firmy odśnieżające chętnie przedstawiają dokładne oferty po dokonaniu wizji lokalnej.

Usuwanie sopli
Usługą pokrewną do odśnieżania dachów jest usuwanie sopli. To ważne, aby pamiętać o usuwaniu niebezpiecznych nawisów lodowych. Są niebezpieczne dla przechodników, a prawne konsekwencje ewentualnych wypadków zawsze będzie ponosiła osoba odpowiedzialna za zarządzanie nieruchomością.

Ceny usuwania sopli najczęściej wylicza się za metr bieżący. Zaczynają się od kilku złotych, zależą głównie od wysokości oraz rodzaju zastosowanego sprzętu.

Wywóz śniegu
Nasze zestawienie cen usług odśnieżania zamkniemy opłatami za wywóz śniegu. W przypadkach, kiedy nie mamy gdzie składować odgarniętego śniegu, musimy go po prostu wywieźć w kontenerach. Cenniki odśnieżania rzadko przewidują taką usługę, należy się o nią dowiadywać indywidualnie. Zwykle za wywóz kontenera śniegu zapłacimy co najmniej 450-500zł.