Obowiązek odśnieżania chodnika

Właściciele posesji prywatnych co zimę straszeni są karami za nieodśnieżone chodniki (te dostępne publicznie). Ile w tym prawdy?

Rzeczywiście, polskie prawo nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek odśnieżania chodników przylegających bezpośrednio do ich działek lub budynków.

Kara za nieodśnieżony chodnik to zwykle mandat w okolicach 100zł, choć jego maksymalna wysokość to 500zł. W przypadku nieprzyjęcia mandatu (zwykle wystawianego przez straż miejską lub policję), właściciel nieodśnieżonego chodnika musi liczyć się z postępowaniem sądowym i kilkutysięczną grzywną.

Dodatkowo, jeśli ktoś zrobi sobie krzywdę na naszym nieodśnieżonym chodniku, możemy być pociągnięci do odpowiedzialności na drodze postępowania cywilnego (np. zadośćuczynienie i pokrycie kosztów leczenia).

Kiedy nie trzeba odśnieżać chodnika? Wtedy, kiedy nie przylega on bezpośrednio do naszej nieruchomości. Ratunkiem okazuje się tutaj np. pas zieleni miejskiej (np. trawnik) pomiędzy granicą działki i chodnikiem.

Odśnieżanie chodnika nie jest również obowiązkowe, jeśli dopuszcza się na nim płatny parking samochodowy lub jeśli znajduje się przy nim przystanek komunikacji miejskiej.