Czym zajmują się firmy odśnieżające po sezonie?

Sezon na odśnieżanie defnitywnie się zakończył. A przynajmniej wypadałoby mieć taką nadzieję (w zeszłym roku śnieg padał w trakcie majówki). Czy to oznacza, że do późnej jesieni firmy odśnieżające mają wakacje? Nic z tego.

Czym zajmują się ludzie od odśnieżania poza sezonem? Istnieje kilka możliwości:

  • większość firm odśnieżajacych zajmuje się też sprzątaniem, dbaniem o zieleń miejską lub dbaniem o czystość ulic (solarki zmieniają się “polewaczko-zamiataczki”),
  • firmy specjalizujące się w odśnieżaniu dachów i usuwaniu sopli przy dodatnich temperaturach świadczą innego rodzaju usługi alpinistyczne – mycie okien, remonty w trudnych warunkach, wysokościowe prace ogrodniczo-leśne,
  • niektóre firmy odśnieżające przy pomocy nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu (np. podpiętego do quadów), wiosną, latem i jesienią po prostu udostępniają swoje maszyny do celów rekreacyjnych (wspomniane quady), budowlanych, ogrodniczych, leśnych itd.

Jak widać, pracy poza zaspami jest wiele. Czy zatem odśnieżanie i to wszystko, co z nim związane, to doskonały biznes? Tak, jak wiele innych, o ile włoży się w niego dużo pracy, zapału, pomysłu i wytrwałości. Jedno jest pewne – na rutynę i brak urozmaicenia w tej branży narzekać nie można.